Zielone Młociny – park i tradycje dawnych Bielan

Zielone Młociny – park i tradycje dawnych Bielan
30 lipca, niedziela, godz. 10.00
Zbiórka – ul. Pułkowa/ róg Muzealnej

Czas trwania – ok. 3 godz.

Udział w spacerze jest bezpłatny – dofinansowany przez m. st. Warszawa w ramach projektu „Warszawa, dziedzictwo, historia i tradycje”

Spacer łączy opowieść o historii Młocin  z walorami przyrodniczymi tych terenów. Wycieczkę zaczniemy od wspomnienia czasów króla Augusta II Sasa, który na tych terenach lubił wypoczywać i polować, budując w tym celu Zwierzyniec i zapoczątkowując modę na rekreację na Bielanach, która trwa do dziś. Zajrzymy przez płot da Pałacu Bruhla, należącego do ministra Sasów, Henryka von Bruhla, tego samego, który miał rezydencję przy dzisiejszym Placu Marszałka J. Piłsudskiego. Później do jego syna Alojzego. Przespacerujemy się uliczkami w kierunku Parku, oglądając domki, będące pozostałością przedwojennego miasta ogrodu.

Następnie przejdziemy dawnym traktem wiodącym do Pałacu, czyli ulicą Heroldów na drugą stronę ulicy Pułkowej i przespacerujemy się uliczkami z zabudowaniami przedwojennego założenia Miasto-Ogród Młociny i Młociny Park i poszukamy śladów olwarku de Pothsów..

Według współczesnego układu drogowego granice całości przedwojennego założenia urbanistycznego stanowią ulice: Pułkowa i Pasymska/Radecka (od wschodu), Michaliny i Anny Jagiellonki (od południa), Dankowicka i Dziekanowska w obrębie obecnego Lasu Młocińskiego (od zachodu) oraz ulice Estrady i Pancerz (od północy).

Zapisz się