Wyjazdy integracyjno-aktywizujące dla seniorów 2021

 
 

Wycieczka Ponidzie – kraina leczniczych wód, rezerwatów przyrody i zabytków (Wiślica - Solec-Zdrój - Busko-Zdrój) 07-08 września 2021 r.


Zapisy:
od 12.08.2021, godz. 14-16 w Klubie Seniora przy ul. Wrzeciono 10 c.
Następnie w każdy poniedziałek i środę, godz. 14-16 w Klubie Seniora przy ul. Wrzeciono 10 c.
tel.: 506-241-142, mail ran@fundacja-indygo.org.pl

Na wycieczkę mogą zapisać się osoby, które nie uczestniczyły w innych wycieczkach organizowanych w ramach wyjazdów integracyjno-aktywizujących dla osób w wieku emerytalnym w Dzielnicy Bielany w 2021 r.

 

29-30.06.2021 Szlakiem początków państwa polskiego przez Pojezierze Wielkopolskie (Poznań-Ostrów Lednicki-Gniezno)

Zapisy:
Klub Seniora Wrzeciono 10 c – poniedziałki i środy godz. 15.00-16.00 lub pod nr telefonu 506-241-142

Wycieczka Szlakiem początków państwa przez Pojezierze Wielkopolskie (Poznań-Ostrów Lednicki-Gniezno), 29-30 czerwca 2021 r. Program:

29 czerwca – wtorek

1. Zbiórka przed Klubem Seniora ul. Wrzeciono 10 c o godz. 7.00

2. Lednica – lekcja muzealna Skrzynia pełna śmieci czy skarbów? O czym mówią nam przedmioty sprzed tysięcy lat.

3. Zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Wielkopolskiego Parku Etnograficznego
Czytaj więcej
Na wyspie Ostrów Lednicki mieścił się niegdyś jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów. Na terenie dzisiejszego grodziska znajdują się m.in. pozostałości potężnych wałów obronnych i pałacu książęcego z kaplicą. Odkryto w niej baseny chrzcielne, które wskazują na Ostrów jako prawdopodobne miejscu chrztu Mieszka I.

Na wyspie znajdują się również jedne z najważniejszych pozostałości polskiej architektury wczesnośredniowiecznej: relikty kamiennego pałacu wraz z przylegającą kaplicą na planie krzyża greckiego. W miejscu tym najpewniej Bolesław Chrobry podejmował cesarza Ottona III. W ruinach kaplicy dokonano odkrycia basenów chrzcielnych, które przemawiają za Ostrowem jako miejscem chrztu Mieszka I w 966 roku. Widoczne są także wyjątkowe w Europie Środkowej pozostałości drewnianych mostów, z których jeden miał niemalże pół kilometra długości. Na wyspie znajdują się również fundamenty kościoła grodowego z grobowcami, w których, jak się przypuszcza, spoczywał między innymi nieznany z imienia syn Bolesława Chrobrego.

Zniszczony po najazdach w latach 30. XI wieku gród nie odzyskał dawnego znaczenia.

Wyspa Władców położona jest pośród malowniczych terenów Lednickiego Parku Krajobrazowego, dlatego wizyta na Ostrowie Lednickim to również doskonała okazja do obcowania z wielkopolską przyrodą.

Wielkopolski Park Etnograficzny to miejsce opowiadające historię kultury chłopskiej Wielkopolski. Wycieczka do skansenu to niezwykła okazja do spędzenia czasu na łonie natury i przeniesienia się do XIX-wiecznej wsi. Oryginalne budynki przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski, odwzorowując przestrzeń wsi, tworzą niepowtarzalny klimat. Znajdują się tu budynki mieszkalne i gospodarcze, kościół, karczma, wiatraki i kuźnia. Ich dopełnieniem są pola uprawne, ogrody warzywne i kwiatowe oraz sady.

Wielkopolski Park Etnograficzny eksponuje bogaty zbiór drewnianej architektury wiejskiej. W jego skład wchodzą zarówno domy mieszkalne, jak i budynki gospodarcze i kultowe.

4. Regionalna niespodzianka

5. Gniezno i zwiedzanie Wzgórza Lecha

Gniezno to miasto, które zawsze kojarzyć będzie się z początkami państwa polskiego. Jego losy są nierozerwalnie związane z losami całego kraju – było pierwszą stolicą Polski, spoczywają w nim szczątki Św. Wojciecha.

Pierwszym miejscem, którego nie można pominąć podczas wycieczki jest Wzgórze Lecha. Mieści się na nim Katedra Gnieźnieńska, w której znajdują się te najstarsze i najcenniejsze zabytki, poczynając od słynnych Drzwi Gnieźnieńskich oraz podziemia katedralne. Zaraz obok zobaczymy bogate zbiory w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i skarbcu katedry. Znajdują się tu najstarsze zabytki w Polsce, m.in. złoty kielich z X w. zwany kielichem Św. Wojciecha. Dla odważnych i sprawnych – wejście na taras widokowy na wieży katedralnej. Nagrodą za trudy będą wspaniałe widoki.

6. Spacer Traktem Królewskim w Gnieźnie

7. Nocleg w Ośrodku Wypoczynkowym Jankowo Dolne

Ośrodek Wypoczynkowy Jankowo Dolne – malowniczo położony w lesie sosnowym ze strzeżoną plażą i domkami letniskowymi, nad Jeziorem Jankowskim. Spacerem można dojść do Jeziora Wierzbiczańskiego.

W ośrodku wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne. Nad jeziorem na półwyspie pomniki przyrody - brekinie, jedno z niewielu stanowisk tych drzew w Wielkopolsce. Miłośnicy przyrody mogą spotkać tutaj również okazałe egzemplarze lipy, zaskrońce, dzięcioły, wiewiórki a miłośnicy wędkowania nierzadko spotkają tutaj okazałe węgorze lub szczupaki.
Jankowo Dolne to mała miejscowość leżąca nad Wełną, oddzielająca geograficznie Wielkopolskę od Kujaw, położona przy trasie Gniezno-Toruń. Historia tej miejscowości sięga średniowiecza. Wiadomo, że należała do rodu Porajów. Pochodzi stąd wiele cennych znalezisk archeologicznych świadczącym o niebagatelnym znaczeniu tego miejsca w przeszłości. Odkryto tutaj wczesnośredniowieczne grodzisko pierścieniowe o obwodzie wałów około 100 m użytkowane w XI-XII w., oraz gród obronny z ok. XIV w. Stąd pochodzą wyjątkowo cenne znaleziska kafli gotyckich z XV w. Atrakcją Jankowa Dolnego są pozostałości wiatraka typu wieżowego (holenderskiego) z 1896 r.

8. Obiadokolacja i wieczór integracyjny z pieczeniem kiełbasek przy ognisku

30 czerwca – środa

9. Po śniadaniu spacer i warsztaty ruchowe na powietrzu

10. Poznań – Rezerwat Archeologiczny Genius Loci – lekcja muzealna połączona ze zwiedzaniem

Rezerwat Archeologiczny Genius loci jest to innowacyjne centrum edukacji historycznej, w którym przeszłość powinna przyciągać ludzi otwartych i kreatywnych oraz stawać się inspiracją dla przyszłości.

Jest to miejsce, w którym odkryto doskonale zachowane konstrukcje wału obronnego grodu poznańskiego z X wieku, które zostały udostępnione dla zwiedzających.

W Rezerwacie połączono tradycję z nowoczesną technologią. Zwiedzający wejdą do sali kinowej, w której obejrzą film wykonany w technologii 3D. Następnie ujrzą oryginalne relikty monumentalnych wałów sprzed tysiąca lat. Jeszcze lepszemu zrozumieniu funkcjonowania systemu fortyfikacyjnego pomoże obraz holograficzny i multimedialne kioski.

Prowadzone od 2008 roku wykopaliska odsłoniły świetnie zachowane, niezwykle ciekawe założenia konstrukcyjne wałów grodowych. Dzięki badaniom wiemy, że w X wieku wyspa tętniła życiem politycznym, gospodarczym i religijnym. Tu zapadały najistotniejsze decyzje, dotyczące charakteru kształtującego się organizmu państwowego. Jak na ówczesne czasy, gród był nadzwyczaj nowoczesny. Geniusz miejsca (Genius loci – łac. duch opiekuńczy), sprawił, że to właśnie tu skupili się ludzie obdarzeni wielką charyzmą, potrafiący wspaniałe idee wcielać w życie, organizować innych wokół szczytnych celów i zarażać dobrymi pomysłami.

Kościół Najświętszej Marii Panny z pozostałościami wczesnopiastowskiego palatium – perła architektury gotyckiej, niedawno odnowiona i udostępniona do zwiedzania.

11. Spacer po Ostrowie Tumskim, zwiedzanie katedry i Bramy Poznania

Ostrów Tumski w Poznaniu – jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. Otaczają ją dwa ramiona rzeki: szersze, zachodnie, które obecnie stanowi główny nurt Warty, oraz węższe, wschodnie, nazywane Cybiną, podobnie jak rzeczka, przepływająca przez Jezioro Maltańskie i do tego ramienia uchodząca, pełniąca też rolę wschodniego kanału ulgi. Z lądem Ostrów Tumski łączą mosty: Bolesława Chrobrego (z lewym brzegiem) i Mieszka I (z prawym brzegiem).

Na Ostrowie – Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra. Jest miejscem pochówku pierwszych władców polskich i niektórzy upatrują tu miejsce chrztu Polski. Obecna katedra, gotycka powstała na przełomie XIV i XV w.

Na wyspie zobaczymy jeszcze Pałac Arcybiskupi, będący siedzibą archidiecezji poznańskiej, psałteria z początku XVI w., gdzie zamieszkiwali śpiewający psałterze, Akademia Lubrańskiego, pierwsza wyższa uczelnia w Poznaniu, obecnie siedziba Muzeum Archidiecezjalnego, Arcybiskupie Seminarium Duchowe i wyższe Seminarium Duchowe.

Na Ostrowie Tumskim zobaczyć też możemy Interaktywne Centrum Historii Ostrowia Tumskiego z Bramą Poznania – nowoczesny kompleks pozwalający zwiedzającym na poznanie historii i zabytków w ciekawy i bezpośredni sposób.

12. Trakt Królewsko-Cesarski, Rynek Starego Miasta, Zamek Królewski na Wzgórzu Przemysła i Zamek Cesarski

Trakt Królewsko-Cesarski to główna trasa turystyczna Poznania, która łączy najpopularniejsze obiekty historyczne i związane z dziedzictwem kulturowym Poznania.

Na Trakcie obejrzymy Zamek Królewski na Wzgórzu Przemysła – rezydencja, której obecny wygląd jest dziełem wielu przebudów i ostatecznej rekonstrukcji z lat 210-2013. Rekonstrukcja jest krytykowana przez historyków, jako odbiegająca od historycznego wyglądu Zamku. Pierwotna rezydencja została wzniesiona pod koniec XIII w. przez księcia Wielkopolski i króla Polski Przemysła II.

Z kolei Zamek Cesarski powstał dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II, wg osobistego projektu cesarza, wzniesiony w stylu neoromańskim. Wg Wilhelma II styl ten miał być najbardziej niemiecki. Budowa siedziby cesarza Niemiec w stolicy Wielkopolski miała na zawsze przypieczętować przynależność Wielkopolski do Rzeszy Niemieckiej.

13. Rynek Poznański, wytyczony w połowie XIII w. jako centrum lokowanego miasta. Na Rynku Ratusz, waga miejska, kamienice rzemieślnicze i kupieckie, pręgierz, fontanny i oczywiście rogale świętomarcińskie (tradycyjne rogale poznańskie przygotowywane na święto świętego Marcina, z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku i zawijane na kształt podkowy, tradycja ich wypieku sięga czasów pogańskich).

14. Obiad i powrót do Warszawy ok. 19.30

Obiad to kolejna atrakcja, jaką oferuje Poznań. Tradycyjne szagówki z kurczakiem, porami zapiekanymi w śmietanie i białym winie. Obiad zjemy w restauracji „Szagówka i kluska” prowadzonej przez siostry, z największą dbałością o tradycje kuchni wielkopolskiej.

Harmonogram jest ułożony z uwzględnieniem czasu wolnego dla uczestników. Czas wolny będzie wyznaczany w mirę potrzeb uczestników.

Wycieczkę poprowadzi pilot i przewodnik Renata Adamczyk, tel.: 506-241-142.

Koniecznie należy zabrać ze sobą legitymację emeryta-rencisty, maseczki i wskazane jest zabrania certyfikatów szczepień (można je uzyskać z Internetowego Konta Pacjenta albo od lekarza. Podczas zapisu udzielimy informacji jak można to zrobić).