Wycieczka – Rezerwat, Las i Park Młociny, miasto ogrody

Wycieczka – Rezerwat, Las i Park Młociny, miasto ogrody

18 czerwca, niedziela, godz. 10.00
Zbiórka – godz. 10.00, ul. Muzealna/ róg Pułkowej .
Czas trwania – ok. 3 godz.
Stopień trudności – bardzo łatwa, ok. 6 km

Uczestnicy otrzymują mapę trasy wycieczki i materiały informacyjne.

Udział w spacerze bezpłatny – finansowany przez m. st. Warszawa w ramach projektu „Wycieczki edukacyjne – przyroda i historia w Puszczy Kampinoskiej”.

Spacer łączy opowieść o historii Młocin  z walorami przyrodniczymi Lasu i Parku Młociny. Wycieczkę zaczniemy od wspomnienia czasów króla Augusta II Sasa, który na tych terenach lubił wypoczywać i polować, budując w tym celu Zwierzyniec i zapoczątkowując modę na rekreację na Bielanach, która trwa do dziś. Zajrzymy przez płot da Pałacu Bruhla, należącego do ministra Sasów Henryka von Bruhla, tego samego, który miał rezydencję przy dzisiejszym Placu Marszałka J. Piłsudskiego. Później do jego syna Alojzego. Przespacerujemy się uliczkami w kierunku Parku, oglądając domki, będące pozostałością idei miasta ogrodu.

W Rezerwacie Młocińskim przejdziemy szlakiem ścieżki edukacyjnej, poznając sposoby ochrony przyrody, życie i zwyczaje zwierząt w Parku, sposoby ochrony lasu i mieszkających w nim zwierząt. Dowiemy się na czym polega gospodarka łowiecka, co to jest ekosystem leśny, czym różni się las łęgowy od olsowego i dlaczego są tak ważne dla przyrody. Dowiemy się też o roli wody i bagien w przyrodzie i postępującym wysychaniu wód oraz roli martwego drewna w lesie.

Niezwykła wycieczka w enklawie leśnej, stanowiącej część Puszczy Kampinoskiej w granicach Warszawy.