Wycieczka – Kanały i bagna Puszczy Kampinoskiej
08 lipca, sobota, godz. 9.30
Zbiórka – przystanek początkowy autobusu 719, przy Metrze Bemowo, odjazd autobusu godz. 9.41. Powrót w to samo miejsce.
Czas trwania – ok. 5-6 godz.
Stopień trudności – średni, do przejścia ok. 9-10 km
Na wycieczkę prosimy zabrać napoje i w razie potrzeby coś do jedzenia. Na trasie nie spotkamy żadnego sklepu. Zakładamy wygodne obuwie i zabieramy coś przeciwdeszczowego, pogoda jest zmienna.
Uczestnicy otrzymują mapę trasy wycieczki i materiały informacyjne.
Udział w spacerze bezpłatny – finansowany przez m. st. Warszawa w ramach projektu „Wycieczki edukacyjne – przyroda i historia w Puszczy Kampinoskiej”.
Dwa słynne kampinoskie żywioły to bagna i wydmy. W bardzo niewielu miejscach kontrastują one ze sobą tak wyraźnie jak w Kampinoskim Parku Narodowym. To właśnie one sprawiły, że przez wiele wieków w tym trudno dostępnym terenie mogła się zachować dzika Puszcza. Sytuacja zaczęła się jednak zmieniać w XIX wieku, gdy zaczęto meliorować te tereny, budując sieć kanałów, w tym Kanał Łasica, Zaborowski, Olszowiecki czy Ł-9. W ślad za osuszaniem bagien rozpoczęło się zasiedlanie połączone z wylesianiem oraz ich wykorzystanie w celach rolniczych.
Taka gospodarka doprowadziła powoli do tragicznego w skutkach przesuszenia terenów Puszczy i degradowania przyrody. Dopiero w latach 70-tych XX wieku zdano sobie sprawę z zagrożenia wynikającego z tej sytuacji. Na początek zaprzestano dalszego meliorowania i reintrodukowano populację bobrów.
Krok po kroku wznoszono mniejsze lub większe obiekty hydrotechniczne, które lokalnie spowalniały odpływ wód z Puszczy. Działania te nadal są kontynuowane – choćby w ramach projektu „Kampinoskie Bagna”. Nie oznacza to niestety, że tutejsze mokradła są już bezpieczne. Niestety, zagraża im chociażby ocieplanie się (i osuszanie) klimatu, które sprawia, że często pod koniec lata w bagnach nie uświadczymy już żadnej wody oraz działalność człowieka.
Urok kampinoskich bagien tkwi w ich zróżnicowanym krajobrazie. Jedne porastają łąki, a inne stary i smukły ols. Jednego roku jest w nich tak dużo wody, że ledwo da się przejść, innego są wyschnięte na wiór.
Podczas spaceru zagłębimy się po raz kolejny w puszczańskie ostępy i dzikie tereny. Zobaczymy jedno z najpiękniejszych miejsc w Puszczy Kampinoskiej pokazujące jak na dłoni kontrast między pasem bagiennym a pasem wydmowym – Bagno Debły.
Wyruszymy z Leszna, zrobimy pętlę i wrócimy do Zaborowa.