Warszawscy Tatarzy - Cmentarz Tatarski, Ośrodek Kultury Muzułmańskiej
24 czerwca, sobota, godz. 10.50, przy wejściu do Ośrodka Kultury Muzułmańskiej, al. Bohaterów Września 3 a. W Ośrodku spędzimy ok. 2 godz. i będziemy przejeżdżać grupą na Cmentarz Tatarski przy ul. Tatarskiej 8. Na Cmentarzu będziemy spacerowali ok. 1 godz.
Czas trwania łącznie – ok. 4 godz.
Udział w spacerze jest bezpłatny – dofinansowany przez m. st. Warszawa w ramach projektu „Warszawa, dziedzictwo, historia i tradycje”
Na spacer obowiązują zapisy. Jest ograniczona liczba miejsc. Pierwszeństwo udziału w pełnym programie mają osoby zapisane. Osoby, dla których zabraknie miejsc mogą wziąć udział w spacerze z przewodnikiem, ale będą musiały samodzielnie opłacić wejściówki.
Warszawa od zawsze była miastem o różnorodnej kulturze, budowanej przez narodowości i religie, nie tylko europejskie. Wyrazem tego są przede wszystkim warszawskie cmentarze – prawosławny, protestanckie, żydowski, katolickie oraz tatarski.
Wycieczka będzie dla nas poznaniem cmentarza i kultury islamskiej oraz ludzi wyznania muzułmańskiego współcześnie mieszkających w stolicy.
Dlatego odwiedzimy nie tylko cmentarz, ale również Ośrodek Kultury Muzułmańskiej.
Wizyta w ośrodku składa się:
– z prezentacja dotyczącej religii Islamu, jej wyznawców, a także elementów kultury muzułmańskiej
– zwiedzania Centrum: sali modlitewnej, wystawy o Qur’anie oraz wystawy Sławnych Uczonych Muzułmańskich.
Podczas spotkania uczestnicy znajdą odpowiedzi na liczne pytania, między innymi:
– Co oznacza Islam, i w co wierzą muzułmanie?
– Co łączy około 1,8 miliarda wyznawców religii Islamu na całym świecie?
– Kim był Muhammad?
– Czym jest Qur’an święta księga muzułmanów?
– Czym jest meczet i do czego służy on muzułmanom?
Po wizycie w Ośrodku przejedziemy autobusem na Cmentarz Tatarski na Woli.
Muzułmański Cmentarz Tatarski został założony w 1867 po zamknięciu z powodu zapełnienia Muzułmańskiego Cmentarza Kaukaskiego przy ul. Młynarskiej, z inicjatywy warszawskiego imama Seifetdina Chosianowa Sinnajewa.
Pierwotnie miał powierzchnię około 0,5 ha, zaś obecnie zajmuje około 1 ha. Początkowo byli na nim chowani głównie muzułmańscy żołnierze armii rosyjskiej stacjonujący w Warszawie. Później zaczęto grzebać tu innych muzułmanów. Jest on miejscem spoczynku polskich Tatarów, głównie wywodzących się z obszaru Wielkiego Księstwa Litewskiego. Cmentarz został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej. W 1984 nekropolia została wpisana do rejestru zabytków.