Twórcze Inspiracje Białołęka

Projekt „Twórcze inspiracje na Białołęce

budujące tożsamość mieszkańców”

Fundacja Indygo. Wspieranie Aktywności Twórczej i Kultury zaprasza mieszkańców Białołęki do udziału w projekcie, dofinansowanym ze środków Dzielnicy Białołęka. Projekt ma budować tożsamość mieszkańców Białołęki, poprzez udział w imprezach kulturalno-edukacyjnych, które odbędą się w Parku Henrykowskim i w Parku Magiczna.
W trakcie każdej imprezy chcielibyśmy połączyć dwa działania – popularyzację wiedzy o Białołęce i warsztaty artystyczne. Warsztaty będą tłem dla działań prezentujących Białołękę, pozwalającym urozmaicić program i zająć uczestników, którzy przybyli wcześniej.
Popularyzacja wiedzy o Białołęce będzie polegała na przygotowaniu wystawy zdjęć, przedstawiających ciekawe pod względem historycznym miejsca na Białołęce. Zdjęcia będą podpisane, z krótkim opisem miejsca, które przedstawiają. Uczestnicy będą je mogli oglądać od początku trwania imprezy i wysłuchać opowieści trenera.
W tym samym czasie będą prowadzone warsztaty artystyczne. Tematyka warsztatów będzie nawiązywała do okoliczności. Uczestnicy będą wykonywali prace takie jak anioły, maski, elementy biżuterii, szkatułki, tace, drobne przedmioty użytkowe i ozdobne oraz wykorzystywać do tworzenia przedmioty, które wyrzucamy.
Po zakończeniu warsztatów odbędzie się quiz wiedzy na temat ciekawych historycznie miejsc na Białołęce, prowadzony przez trenera. W quzie będzie wykorzystana wiedza, zdobyta podczas oglądania i prezentacji zdjęć. Wśród uczestników zostaną wyłonieni zwycięzcy, którzy za zajęcie trzech pierwszych miejsc otrzymają drobne nagrody.
Dla wszystkich dzieci, biorących udział zostaną rozdane słodycze, lizaki lub bibeloty.

Imprezy będą się odbywały w następujących terminach: 27-28 maja Park Henrykowski, godz. 11.00-15.00 – tematyka warsztatów artystycznych będzie związana z Dniem Matki. Wszystkie dzieci – małe i duże przygotują własnoręcznie prezenty dla swoich mam.
03-04 czerwca Park Henrykowski, godz. 11.00-15.00 – tematyka warsztatów artystycznych będzie związana z Dniem Dziecka. Dzieci wykonają dla siebie prace plastyczne.
08-09 lipca Park Magiczna, godz. 13.00-17.00 – tematyka warsztatów artystycznych będzie związana z latem, wakacjami i przyrodą.
12-13 sierpnia Park Henrykowski, godz. 11.00-15.00 – tematyka warsztatów artystycznych będzie związana z ochroną przyrody, recyklingiem, nadchodzącym powrotem do szkoły.

Na początek spotkaliśmy się 27 i 28 maja w Parku Henrykowskim, z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Dzieci wykonywały serduszka dla mamy i taty, zdobiły je i wręczały mamom. Dzięki różnorodnym narzędziom dzieci mogły wyczarować kształty i wzory, którymi doskonale się bawili również dorośli. Pogoda dopisała a słodkości umiliły pracę. Na zakończenie uczestnicy przystąpili do konkursu na temat zabytków Białołęki. Zdjęcia można było oglądać przez cały czas trwania warsztatów i rozmawiać z prowadzącymi o szczegółach.W sobotę i niedzielę 3 i 4 czerwca spotkaliśmy się z mieszkańcami Białołęki w Parku Henrykowskim z okazji Dnia Dziecka. Dzieci podczas warsztatów plastycznych wykonywały ramki na zdjęcia i serduszka, a o godzinie 14 dorośli i dzieci przystąpili do konkursu na temat zabytków Białołęki. Wystawa zdjęć cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wielu z nich miało okazję po raz pierwszy dowiedzieć się, że w dzielnicy, w której mieszkają jest tyle ciekawych miejsc. Ale i my usłyszeliśmy od mieszkańców ciekawe opowieści na temat dzielnicy. Wiele osób pytało o Centrum Aktywności Lokalnej. Kiedy rozpocznie się remont? Kiedy będzie otwarte? Czy wszyscy będą mogli z niego korzystać?
Dzieci cieszyły się zarówno z faktu uczestniczenia w konkursie, jak i otrzymanych nagród. Z wielką powagą do wydarzenia podchodzili szczególnie najmłodsi.

W upalny weekend 8 i 9 lipca spotkaliśmy się w Parku Magiczna, aby przygotować kolorowe albumy na zdjęcia lub wpisy z wakacji. Dzieci z rodzicami z zapałem dekorowali swoje albumy wykorzystują wszystkie możliwe ozdoby. Choć zdarzali się minimaliści, których zmysł estetyczny był niezwykle skromny. Albo po prostu upalny dzień nie sprzyjał ciężkiej pracy. Słodkie lizaki i inne smakołyki skutecznie zachęcały do pracy. Do konkursu przystąpili dorośli z dziećmi, odpowiadając na pytania i ciesząc się z wygranych.

Po raz ostatni spotkaliśmy się 12 i 13 sierpnia w Parku Henrykowskim. Niestety w sobotę, pogoda całkowicie uniemożliwiła nam zabawę. Na szczęście w niedzielę zaświeciło słońce i dzieci mogły nauczyć się, że z różnych rzeczy wyrzucanych w domu, można zrobić ciekawe i ładne rzeczy, np. szklane butelki, pomalowane i ozdobione mogą służyć jako wazony na kwiaty. Uczestnicy chętnie rozmawiali na temat Białołęki, zadawali pytania i z zaciekawieniem oglądali naszą wystawę. Dzięki temu znowu mieliśmy wygranych w konkursie i radość z otrzymanych nagród.