Sosny w Puszczy Kampinoskiej

Sosny w Puszczy Kampinoskiej
13 maja, sobota, godz. 9.45
Zbiórka – godz. 9.45, pętla autobusowa Metro Młociny, przystanek autobusu 250, odjazd autobusu o godz. 9.52 Wysiadamy na przystanku Sierakowska 02
Czas trwania – ok. 4 godz.
Stopień trudności – średnio trudna, ok. 11 km

Na wycieczkę prosimy zabrać napoje i w razie potrzeby coś do jedzenia. Na trasie nie spotkamy żadnego sklepu. Zakładamy wygodne obuwie i zabieramy coś przeciwdeszczowego, pogoda jest zmienna.

Uczestnicy otrzymują mapę trasy wycieczki i materiały informacyjne. 

Puszcza Kampinoska to przede wszystkim wydmy, a sosny mogą rosnąć nawet w trudnych warunkach – na suchych, ubogich piaszczystych glebach. Kampinoskie sosny osiągają wysokość do 30 metrów i dożywają kilkuset lat. Z powodu trudnych warunków w jakich rosną ich drewno jest twarde, sprężyste i bogate w żywicę. To właśnie sprawiło, że stanowiły doskonały materiał budulcowy i były używane do wyrobu masztów okrętowych.

Niektóre sosny przyjmują fantastyczne, poskręcane kształty liry lub kandelabrów. Deformacje tego typu mogą być efektem żerowania gąsienic zwójki sosnóweczki lub następstwem choroby zwanej skrętakiem sosny powodowanej przez pasożytnicze grzyby.

Z piaszczystego zbocza wynurzają się gdzieniegdzie sosny na „kurzych łapkach” zwane także „kroczącymi”. Rozwiewany przez wiatr piasek i usuwające się podłoże – również w wyniku działania człowieka – powoduje odsłonięcie korzeni. Sosna ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, szczególnie na wydmach, dlatego też odsłonięcie części korzeni nie jest dla niej zagrożeniem. Stoi na korzeniach jak na szczudłach, ale wciąż żyje i rozmnaża się normalnie.

Właśnie takie sosny spotkamy na szlaku.

Wędrówkę rozpoczniemy w Dąbrowie Leśnej, skąd wyruszymy do Kamienia Ułanów Jazłowieckich a następnie do Góry Łużowej, która jest jedną z najwyższych i najlepiej zachowanych wydm Puszczy Kampinoskiej.

W sąsiedztwie wydmy Łuże znajduje się bardzo ciekawe miejsce Atomowa Kwatera Dowodzenia – niedokończony nieczynny obiekt wojskowy, który miał służyć jako stanowisko dowodzenia na wypadek wojny atomowej.

Tuż przy Łużowej górce znajdują się trzy miejsca upamiętniające masowe egzekucje dokonane przez Niemców w 1942 r. Ciała zamordowanych przeniesiono na cmentarz w Palmirach.

Stąd Młyńską Drogą dojdziemy do Góry Ojca, kolejnego z najwyższych puszczańskich wydm. Związana jest z postacią ks. Władysława Korniłowicza. Wzniesienie znajduje się niemal tuż za płotem Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Ksiądz był duchowym przewodnikiem założonego przez siostrę Elżbietę (Różę) Czacką zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i współtwórcą ośrodka w Laskach, w którym w 1930 r. zamieszkał.

Po drodze mijamy malownicze Bagno i Trzęsawisko Łuże, które podziwiamy z boku.

Kończymy wycieczkę w Laskach, gdzie zwiedzamy przepiękny i niespotykany leśny cmentarzyk oraz sam ośrodek.