Ścieżka dydaktyczna wokół Opalenia – kraina łąk i motyli

Ścieżka dydaktyczna wokół Opalenia – kraina łąk i motyli
6 maja, sobota, godz. 9.35, autobus 250 odjeżdża o godz. 09.41. Wysiadamy na przystanku Trenów 02
Zbiórka – pętla autobusowa Metro Młociny, przystanek autobusu 250, odjazd o godz. 09.41
Czas trwania – ok. 3 godz.
Stopień trudności – łatwa
Udział w spacerze bezpłatny – finansowany przez m. st. Warszawa w ramach projektu „Wycieczki edukacyjne – przyroda i historia w Puszczy Kampinoskiej”.

Na wycieczkę prosimy zabrać napoje i w razie potrzeby coś do jedzenia. Na trasie nie spotkamy żadnego sklepu. Zakładamy wygodne obuwie i zabieramy coś przeciwdeszczowego, pogoda jest zmienna.

Uczestnicy otrzymują mapę trasy wycieczki i materiały informacyjne.

Sama ścieżka ma długość ok. 3,5 km, przebiega oznakowana trasą od Polany Opaleń i po zatoczeniu pętli dochodzi do Polany z drugiej strony. Wiedzie przez zróżnicowane środowisko, gdzie obok borów sosnowych znajdują się także podmokłe lasy olchowe z sezonowymi zbiornikami wodnymi, młodniki posadzone na gruntach porolnych oraz otwarte wydmy. W pobliżu ścieżki znajduje się jedno z największych wzniesień na terenie Parku (105,9m n.p.m.).

Wędrując zwrócimy uwagę jak szybko przyroda, dzięki swojej zdolności regeneracji i odpowiedniej ochronie potrafi zniwelować krzywdy wyrządzone przez człowieka. Na trasie będziemy też przechodzili przez miejsca poświęcone wdrażanemu w parku projektowi LIFE. Ma on na celu ochronę czynną ekosystemów łąkowych zamieszkałych przez rzadkie gatunki motyli. I to jest właśnie to, po co warto wybrać się na tę wycieczkę. Bogactwo kolorowych owadów, cisza i sielski krajobraz urzekają.