Brak miejsc, możliwość zapisu wstrzymana.
Rola Rezerwatów Ochrony Ścisłej w Puszczy Kampinoskiej
21 maja, niedziela, godz. 10.00
Zbiórka – godz. 10.00, ul. Zgrupowania AK Kampinos, po prawej stronie Galerii Młociny, od strony zabudowań Huty – nieużywany przystanek autobusowy. Jedziemy busem, odjazd godz. 10.10. Powrót w to samo miejsce.
Czas trwania – ok. 5 godz.
Stopień trudności – średnio trudna, do przejścia ok. 8 km
Na wycieczkę prosimy zabrać napoje i w razie potrzeby coś do jedzenia. Na trasie nie spotkamy żadnego sklepu. Zakładamy wygodne obuwie i zabieramy coś przeciwdeszczowego, pogoda jest zmienna.
Uczestnicy otrzymują mapę trasy wycieczki i materiały informacyjne.
Najbardziej wartościowe fragmenty Kampinoskiego Parku Narodowego objęte są ochroną ścisłą w 22 obszarach ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 4636 ha (ok. 12% pow. parku). Największy z nich Sieraków (1205 ha) położony jest tylko kilka kilometrów od granic Warszawy. Na pozostałych terenach prowadzone są różnorodne działania z zakresu ochrony czynnej, mające na celu przywrócenie utraconych walorów przyrodniczych. W celu zachowania tradycyjnego, rolniczego krajobrazu Mazowsza zostały wyodrębnione 4 strefy ochrony krajobrazowej o docelowej powierzchni 3200 ha (8,3% areału parku).
Ochrona ścisła, inaczej bierna polega na całkowitym pozostawieniu wytypowanego obszaru siłom przyrody i sprowadza się do zaniechania jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Ochrona ścisła gwarantuje swobodny przebieg procesów ekologicznych i niczym nie skrępowane życie przyrody.
W trakcie spaceru zobaczymy najładniejsze Obszary Ochrony Ścisłej – Czarna Woda, Rybitwy, Wilków i Biela. Zobaczymy lasy łegowe, dąbrowę świetlistą, starodrzewy sosnowe, piaszczyste wydmy porośnięte wiekowym borem i wszystkie krajobrazy, jakie można spotkać w Puszczy.
Część szlaku wiedzie trasą Ścieżki Dydaktycznej Wokół Bieli. Prowadzi ona prze obszar o niezwykle zróżnicowanej rzebie terenu oraz zróżnicowane zbiorowiska leśne. Mijane miejsca są świadectwem zmian jakie zaszły w przyrodzie ostatniego półwiecza. Na trasie ścieżki znajdują się również pamiątki historyczne, głownie z II Wojny Światowej,
Będziemy też rozmawiać na temat sposobów ochrony przyrody, zagrożeń dla środowiska naturalnego i w jaki sposób możemy w codziennym życiu szanować otaczające nas środowisko.
Brak miejsc, możliwość zapisu wstrzymana.