Lokalna Warszawa 2022
projekt dla mieszkańców Warszawy

logo_biale_wspolfinansowanie
Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o historii Warszawy w wymiarze dziejowym, kulturowym i społecznym oraz jej niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Priorytetem w realizacji będzie zwracanie uwagi na lokalne dziedzictwo i tradycje poszczególnych dzielnic oraz upowszechnianie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Podczas spacerów będziemy zwracać uwagę na lokalne dziedzictwo, charakterystyczne dla poszczególnych dzielnic, miejsca mniej znane, o których pamięć powoli zanika.

Będziemy także odnajdywać ślady niematerialnego dziedzictwa i związanych z nim elementów architektury i przestrzeni, a także przyrody. Chcielibyśmy kierować wycieczki do mieszkańców z najbliższej okolicy, ale także zachęcać mieszkańców innych dzielnic do aktywnego uczestnictwa.

Tematyka spacerów została wybrana w taki sposób, aby łączyć elementy lokalne z ogólnowarszawskimi, z historią, bogatą przyrodą Warszawy i w konsekwencji zachęcać do spędzania czasu w mieście.

W projekcie proponujemy szereg spacerów po Warszawie, o różnorodnej tematyce, gdzie każdy znajdzie dla siebie interesujący temat. W trakcie spacerów poznamy nie tylko miejsca, ale także ludzi związanych z miastem, tworzących jego historię i kulturę oraz lokalny folklor i tradycje ukształtowane przez mieszkańców mających swoje korzenie w innych kulturach i którzy wybrali Warszawę na swoje miejsce do życia.

Zapraszając do udziału w spacerach proponujemy interaktywny udział. Wykorzystując zdjęcia, tablice, mapy i przedmioty chcemy zachęcić do włączenia się w opowieść.

Udział w projekcie jest bezpłatny.