Do Lipkowskiej Wody i historycznych zabudowań wsi Lipków

Wycieczka do Lipkowskiej Wody i historycznych zabudowań wsi Lipków

6 sierpnia, niedziela, godz. 10.00
Zbiórka – godz. 10.00, przystanek początkowy autobusu 714, przy Metrze Bemowo, odjazd autobusu godz. 10.09. Powrót w to samo miejsce.
Czas trwania – ok. 3 godz.

Stopień trudności – bardzo łatwa, ok. 4 km

Uczestnicy otrzymują mapę trasy wycieczki i materiały informacyjne.

Udział w spacerze bezpłatny – finansowany przez m. st. Warszawa w ramach projektu „Wycieczki edukacyjne – przyroda i historia w Puszczy Kampinoskiej”.

Spacer ścieżką edukacyjną Do Lipkowskiej Wody, która przybliża zarówno przyrodnicze, jak i historyczne walory Lipkowa – wsi położonej na skraju Puszczy Kampinoskiej w Gminie Stare Babice. Trasa rozpoczyna się przy Kościele św. Rocha. Prowadząc ścieżkami wśród unikatowych lasów grądowych i łęgowych, wiedzie wokół polany rekreacyjnej Lipków. Na trasie wyznaczono przystanki z tablicami, poświęconymi m.in. faunie i florze okolicy, strumieniowi Lipkowska Woda oraz przybliżającymi dzieje wsi oraz istniejące do dziś zabytki, stanowiące materialne pamiątki po rodzinie Paschalisa Jakubowicza. Paschalis prowadził w Lipkowie persjarnię, czyli manufakturę tkacką, zajmującą się produkcją charakterystycznych dla szlachty I Rzeczypospolitej pasów szlacheckich.

W dworze w Lipkowie bywał Henryk Sienkiewicz, który przyjeżdżał tu do swojej narzeczonej, Marii Szetkiewiczówny, swojej pierwszej, ukochanej młodo zmarłej żony. Rubaszny ojciec Marii i teść pisarza stał się pierwowzorem Onufrego Zagłoby, a na kartach Ogniem i Mieczem w Lipkowie, Wołodyjowski pojedynkował się z Bohunem.

Na zakończenie projektu łatwa i przyjemna trasa, z miłym odpoczynkiem na Lipkowskiej Polanie.

Zapisz się