Bezpłatne badanie dla kobiet w kierunku osteoporozy

BEZPŁATNE BADANIE W KIERUNKU OSTEOPOROZY

W ramach Dni Seniora Fundacja Indygo przygotowała w tym roku szereg atrakcji dla seniorów, które uzupełniają standardowe działania statutowe Fundacji oraz prowadzone w związku z realizacją projektu dofinansowanego przez Urząd Dzielnicy Bielany „Integracja pokoleniowa środowiska senioralnego z terenu Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy”.

W dniach 25 i 27 października Panie w wieku 60 plus, u których dotychczas nie zdiagnozowano osteoporozy będą mogły wykonać bezpłatne badanie w osteobusie podstawionym na Bielanach.

Osteobus to mobilna mini pracownia densytometryczna, w której w ciągi kilku minut w  bezpieczny i profesjonalny sposób zostanie wykonane badanie.

Badanie wykonywane jest przy użyciu promieni Roentgena (RTG), nie wymaga wcześniejszego przygotowania, trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesne. Pomiaru dokonuje się w obrębie szyjki kości udowej i w kręgosłupie. Panie, u których wyniki będą nieprawidłowe będą mogły skorzystać z bezpłatnej konsultacji lekarskiej.

Osteobus należy do Kliniki FutureMeds, która tworzy sieć nowoczesnych przychodni zajmujących się prowadzeniem badań klinicznych. Klinika prowadzi akcje promocji zdrowia obejmujące różne badania i konsultacje, dzięki czemu pacjenci mają łatwy dostęp do wczesnej diagnostyki, a po spełnieniu odpowiednich kryteriów i wyrażeniu zgody mogą wziąć udział w prowadzonych badaniach klinicznych zyskując szansę na skorzystanie z najnowocześniejszych leków oraz terapii. Zespół Kliniki tworzą profesjonaliści doświadczeni w prowadzeniu badań. Wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt, pozwalający zapewnić opiekę na najwyższym poziomie.

Osteoporoza, to przewlekła choroba szkieletu, której częstość występowania gwałtownie wzrasta wraz z wiekiem. Na skutek postępujących procesów dochodzi do przebudowy tkanki kostnej. Jej nowa struktura przypomina nieco sito. Zmiany te prowadzą do obniżenia jej wytrzymałości, co może być przyczyną częstych złamań.

Do osteoporozy pierwotnej dochodzi zwykle na skutek naturalnych dla starszego wieku procesów. U kobiet występuje ona przede wszystkim po okresie menopauzy, kiedy spada w organizmie poziom estrogenów, działających ochronnie na tkankę kostną. Może dochodzić do znacznej utraty masy kostnej w stosunkowo krótkim czasie. U mężczyzn osteoporoza zwykle rozwija się na przestrzeni dłuższego okresu czasu i ma związek z ogólnymi procesami starzenia, spadkiem aktywności fizycznej, osłabieniem i utratą tkanki mięśniowej (sarkopenią) oraz spadkiem wydzielania hormonów płciowych (andropauzą).

Nabór zakończony