Ciekawa Białołęka

 • Cmentarz przy ul. Mehoffera. Kwatery żołnierzy AK </br> Cmentarz dla parafii Tarchomin przy ul. Mehoffera powstał najprawdopodobniej w ostatnich latach XVIII w. lub na początku XIX w. Nazywano go cmentarzem „polnym” lub „w polu”. Cmentarz kilkakrotnie był powiększany. 17 września 1997 r., w 58. rocznicę najazdu sowieckiego na Polskę, poświęcono nowy pomnik-mogiłę – VII Obwodu AK „Obroża”, ufundowany przez władze dzielnicy z 11 grobami żołnierzy Armii Krajowej, którzy polegli 21 września 1944 r. w Kampinosie.
  Cmentarz przy ul. Mehoffera. Kwatery żołnierzy AK
  Cmentarz dla parafii Tarchomin przy ul. Mehoffera powstał najprawdopodobniej w ostatnich latach XVIII w. lub na początku XIX w. Nazywano go cmentarzem „polnym” lub „w polu”. Cmentarz kilkakrotnie był powiększany. 17 września 1997 r., w 58. rocznicę najazdu sowieckiego na Polskę, poświęcono nowy pomnik-mogiłę – VII Obwodu AK „Obroża”, ufundowany przez władze dzielnicy z 11 grobami żołnierzy Armii Krajowej, którzy polegli 21 września 1944 r. w Kampinosie.
 • Dworek w Wiśniewie przy ul. Sąsiedzkiej 12 </br>Park Wiśniewo na Białołęce, w obrębie ulic: Modlińska, Podróżnicza, Sąsiedzka, Żywiczna, to pozostałość po folwarku „Srebrna Góra”. Stał tam jeszcze do niedawna neoklasycystyczny dworek wybudowany na początku XX w. Dworek w bardzo złym stanie, został niestety rozebrany.
  Dworek w Wiśniewie przy ul. Sąsiedzkiej 12
  Park Wiśniewo na Białołęce, w obrębie ulic: Modlińska, Podróżnicza, Sąsiedzka, Żywiczna, to pozostałość po folwarku „Srebrna Góra”. Stał tam jeszcze do niedawna neoklasycystyczny dworek wybudowany na początku XX w. Dworek w bardzo złym stanie, został niestety rozebrany.
 • Zespół dworski w Choszczówce </br>Zespół dworski w Choszczówce – z 1 poł. XIX w., przy ul. Dębowej 12, wpisany do rejestru zabytków. Zespól otacza park. Dwór murowany z cegły, otynkowany. Styl architektoniczny: eklektyczny, wejście poprzedza tradycyjny, dwukolumnowy ganek. Obiekt położony na niewielkim wzniesieniu. Bardzo dobrze zachowany. Obecnie stanowi własność prywatną.
  Zespół dworski w Choszczówce
  Zespół dworski w Choszczówce – z 1 poł. XIX w., przy ul. Dębowej 12, wpisany do rejestru zabytków. Zespól otacza park. Dwór murowany z cegły, otynkowany. Styl architektoniczny: eklektyczny, wejście poprzedza tradycyjny, dwukolumnowy ganek. Obiekt położony na niewielkim wzniesieniu. Bardzo dobrze zachowany. Obecnie stanowi własność prywatną.
 • Dom przy ul. Srebrnogórskiej 11</br>Przedwojenna willa, nie objęta rejestrem zabytków.
  Dom przy ul. Srebrnogórskiej 11
  Przedwojenna willa, nie objęta rejestrem zabytków.
 • Budynek przy ul. Kołacińskiej 3 </br>Willa z 1932 r., w pobliżu ul. Modlińskiej. Ma ozdobną elewację o charakterze secesyjnym i oryginalną, niezmienioną bryłę architektoniczną. Budynek nie znajduje się w rejestrze zabytków, choć znawcy wskazują, iż powinien zostać nim objęty.
  Budynek przy ul. Kołacińskiej 3
  Willa z 1932 r., w pobliżu ul. Modlińskiej. Ma ozdobną elewację o charakterze secesyjnym i oryginalną, niezmienioną bryłę architektoniczną. Budynek nie znajduje się w rejestrze zabytków, choć znawcy wskazują, iż powinien zostać nim objęty.
 • Zespół dworski „Stasinek” w Buchniku </br>Dwór Stasinek, albo Dwór w Buchniku – zabytkowy zespół dworski położony w Buchniku w dzielnicy Białołęka, przy ul. Stasinek 19. Nazwę „Stasinek”, dwór przejął od księcia Stanisława Poniatowskiego.
  Zespół dworski „Stasinek” w Buchniku
  Dwór Stasinek, albo Dwór w Buchniku – zabytkowy zespół dworski położony w Buchniku w dzielnicy Białołęka, przy ul. Stasinek 19. Nazwę „Stasinek”, dwór przejął od księcia Stanisława Poniatowskiego.
 • Zespół kościelny parafii pw. św. Jakuba w Tarchominie </br>Kościół św. Jakuba – kościół parafialny przy ul. Mehoffera 2, leżący na terenie diecezji warszawsko-praskiej, w dekanacie tarchomińskim. Jest siedzibą parafii św. Jakuba Apostoła. Jednonawowy kościół zbudowano w stylu gotyckim z cegły ułożonej w wątku polskim. Wnętrze świątyni jest utrzymane w stylu barokowym.
  Zespół kościelny parafii pw. św. Jakuba w Tarchominie
  Kościół św. Jakuba – kościół parafialny przy ul. Mehoffera 2, leżący na terenie diecezji warszawsko-praskiej, w dekanacie tarchomińskim. Jest siedzibą parafii św. Jakuba Apostoła. Jednonawowy kościół zbudowano w stylu gotyckim z cegły ułożonej w wątku polskim. Wnętrze świątyni jest utrzymane w stylu barokowym.
 • Dom drewniany przy ul. Poetów </br>Ulica Poetów zabudowana przez drewniane parterowe domki i niewielkie murowańce, z opuszczonymi gospodarstwami, wyłożona kamieniem polnym. Wzdłuż rosną stare drzewa, ciągną się linie elektryczne ze starymi słupami. Rażą w oczy przeprowadzone „naprawy” – betonowa kostka, asfalt, trylinka. Domy na tej ulicy były budowane u schyłku XIX i na początku XX wieku. W okolicy zachowało się ich klika, nie tylko <strong>przy ul. Poetów, ale też przy pl. Światowida i ul. Tłuchowskiej.</strong>
  Dom drewniany przy ul. Poetów
  Ulica Poetów zabudowana przez drewniane parterowe domki i niewielkie murowańce, z opuszczonymi gospodarstwami, wyłożona kamieniem polnym. Wzdłuż rosną stare drzewa, ciągną się linie elektryczne ze starymi słupami. Rażą w oczy przeprowadzone „naprawy” – betonowa kostka, asfalt, trylinka. Domy na tej ulicy były budowane u schyłku XIX i na początku XX wieku. W okolicy zachowało się ich klika, nie tylko przy ul. Poetów, ale też przy pl. Światowida i ul. Tłuchowskiej.
 • Dom przy ul. Żubowieckiej 12 </br>Stary parterowy dom z poddaszem. Ma szeroką, dwuosiową wystawkę zwieńczoną trójkątnym szczytem z okrągłym otworem. Przykryty dwuspadowym dachem. Dom jest opuszczony i zdewastowany, ale ciągle zwraca uwagę i ma dużo uroku. Na budynku wisi ciekawa tabliczka – gdy się jej dokładniej przyjrzeć, można zauważyć, że wtórnie wykorzystano tutaj tabliczkę z jednego z budynków kolejowych położonych przy ul. Radzymińskiej, a znakomicie przebijająca się farba informuje, że tabliczka była we władaniu administracji PKP.
  Dom przy ul. Żubowieckiej 12
  Stary parterowy dom z poddaszem. Ma szeroką, dwuosiową wystawkę zwieńczoną trójkątnym szczytem z okrągłym otworem. Przykryty dwuspadowym dachem. Dom jest opuszczony i zdewastowany, ale ciągle zwraca uwagę i ma dużo uroku. Na budynku wisi ciekawa tabliczka – gdy się jej dokładniej przyjrzeć, można zauważyć, że wtórnie wykorzystano tutaj tabliczkę z jednego z budynków kolejowych położonych przy ul. Radzymińskiej, a znakomicie przebijająca się farba informuje, że tabliczka była we władaniu administracji PKP.
 • Cmentarze ewangelickie na Białołęce – przy ul. Juranda ze Spychowa, Ruskowy Bród, Kamykowej oraz na terenie katolickiego cmentarza przy ul. Mehoffera </br>Cmentarze ewangelickie, pozostałość po osadnikach holenderskich i niemieckich, obecnie są w bardzo złym stanie. Niewiele już z nich pozostało. Kilka mogił skrzynkowych i fragmenty 2 nagrobków na cmentarzu przy ul. Juranda ze Spychowa oraz 6 fragmentów nagrobków przy Ruskowym Brodzie. Są zniszczone, pełne śmieci.
  Cmentarze ewangelickie na Białołęce – przy ul. Juranda ze Spychowa, Ruskowy Bród, Kamykowej oraz na terenie katolickiego cmentarza przy ul. Mehoffera
  Cmentarze ewangelickie, pozostałość po osadnikach holenderskich i niemieckich, obecnie są w bardzo złym stanie. Niewiele już z nich pozostało. Kilka mogił skrzynkowych i fragmenty 2 nagrobków na cmentarzu przy ul. Juranda ze Spychowa oraz 6 fragmentów nagrobków przy Ruskowym Brodzie. Są zniszczone, pełne śmieci.
 • Cmentarze ewangelickie na Białołęce – przy ul. Juranda ze Spychowa, Ruskowy Bród, Kamykowej oraz na terenie katolickiego cmentarza przy ul. Mehoffera </br>Cmentarze ewangelickie, pozostałość po osadnikach holenderskich i niemieckich, obecnie są w bardzo złym stanie. Niewiele już z nich pozostało. Kilka mogił skrzynkowych i fragmenty 2 nagrobków na cmentarzu przy ul. Juranda ze Spychowa oraz 6 fragmentów nagrobków przy Ruskowym Brodzie. Są zniszczone, pełne śmieci.
  Cmentarze ewangelickie na Białołęce – przy ul. Juranda ze Spychowa, Ruskowy Bród, Kamykowej oraz na terenie katolickiego cmentarza przy ul. Mehoffera
  Cmentarze ewangelickie, pozostałość po osadnikach holenderskich i niemieckich, obecnie są w bardzo złym stanie. Niewiele już z nich pozostało. Kilka mogił skrzynkowych i fragmenty 2 nagrobków na cmentarzu przy ul. Juranda ze Spychowa oraz 6 fragmentów nagrobków przy Ruskowym Brodzie. Są zniszczone, pełne śmieci.
 • Oficyna secesyjnej kamienicy w Henrykowie przy ul. Modlinskiej 257 </br>Historyczny budynek położony przy ul. Modlińskiej 257 w Henrykowie w dzielnicy Białołęka. Trzykondygnacyjna kamienica z dwiema oficynami i ogrodem, mieszcząca dawniej Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt imienia matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek. Wpisana do rejestru zabytków w 2009 r. jako zespół dawnego ośrodka opiekuńczego "Przystań". Budynek powstał na początku XX wieku i należał wraz z przylegającym ogrodem do Towarzystwa Opieki nad Kobietami. Dzięki staraniom Fundacji AVE władze dzielnicy podjęły decyzję o przeznaczeniu budynku na Warszawskie Centrum Lokalne. W 2016 r. konserwatorzy zabytków pracujący przy odnawianiu budynku pod grubą warstwą farb odkryli dobrze zachowane polichromie. Pochodzą najprawdopodobniej z początku XX wieku, ale artysta, który je wykonał, pozostaje nieznany.
  Oficyna secesyjnej kamienicy w Henrykowie przy ul. Modlinskiej 257
  Historyczny budynek położony przy ul. Modlińskiej 257 w Henrykowie w dzielnicy Białołęka. Trzykondygnacyjna kamienica z dwiema oficynami i ogrodem, mieszcząca dawniej Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt imienia matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek. Wpisana do rejestru zabytków w 2009 r. jako zespół dawnego ośrodka opiekuńczego "Przystań". Budynek powstał na początku XX wieku i należał wraz z przylegającym ogrodem do Towarzystwa Opieki nad Kobietami. Dzięki staraniom Fundacji AVE władze dzielnicy podjęły decyzję o przeznaczeniu budynku na Warszawskie Centrum Lokalne. W 2016 r. konserwatorzy zabytków pracujący przy odnawianiu budynku pod grubą warstwą farb odkryli dobrze zachowane polichromie. Pochodzą najprawdopodobniej z początku XX wieku, ale artysta, który je wykonał, pozostaje nieznany.
 • Oficyna secesyjnej kamienicy w Henrykowie przy ul. Modlinskiej 257 </br>Historyczny budynek położony przy ul. Modlińskiej 257 w Henrykowie w dzielnicy Białołęka. Trzykondygnacyjna kamienica z dwiema oficynami i ogrodem, mieszcząca dawniej Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt imienia matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek. Wpisana do rejestru zabytków w 2009 r. jako zespół dawnego ośrodka opiekuńczego "Przystań". Budynek powstał na początku XX wieku i należał wraz z przylegającym ogrodem do Towarzystwa Opieki nad Kobietami. Dzięki staraniom Fundacji AVE władze dzielnicy podjęły decyzję o przeznaczeniu budynku na Warszawskie Centrum Lokalne. W 2016 r. konserwatorzy zabytków pracujący przy odnawianiu budynku pod grubą warstwą farb odkryli dobrze zachowane polichromie. Pochodzą najprawdopodobniej z początku XX wieku, ale artysta, który je wykonał, pozostaje nieznany.
  Oficyna secesyjnej kamienicy w Henrykowie przy ul. Modlinskiej 257
  Historyczny budynek położony przy ul. Modlińskiej 257 w Henrykowie w dzielnicy Białołęka. Trzykondygnacyjna kamienica z dwiema oficynami i ogrodem, mieszcząca dawniej Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt imienia matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek. Wpisana do rejestru zabytków w 2009 r. jako zespół dawnego ośrodka opiekuńczego "Przystań". Budynek powstał na początku XX wieku i należał wraz z przylegającym ogrodem do Towarzystwa Opieki nad Kobietami. Dzięki staraniom Fundacji AVE władze dzielnicy podjęły decyzję o przeznaczeniu budynku na Warszawskie Centrum Lokalne. W 2016 r. konserwatorzy zabytków pracujący przy odnawianiu budynku pod grubą warstwą farb odkryli dobrze zachowane polichromie. Pochodzą najprawdopodobniej z początku XX wieku, ale artysta, który je wykonał, pozostaje nieznany.
 • Oficyna secesyjnej kamienicy w Henrykowie przy ul. Modlinskiej 257 </br>Historyczny budynek położony przy ul. Modlińskiej 257 w Henrykowie w dzielnicy Białołęka. Trzykondygnacyjna kamienica z dwiema oficynami i ogrodem, mieszcząca dawniej Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt imienia matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek. Wpisana do rejestru zabytków w 2009 r. jako zespół dawnego ośrodka opiekuńczego "Przystań". Budynek powstał na początku XX wieku i należał wraz z przylegającym ogrodem do Towarzystwa Opieki nad Kobietami. Dzięki staraniom Fundacji AVE władze dzielnicy podjęły decyzję o przeznaczeniu budynku na Warszawskie Centrum Lokalne. W 2016 r. konserwatorzy zabytków pracujący przy odnawianiu budynku pod grubą warstwą farb odkryli dobrze zachowane polichromie. Pochodzą najprawdopodobniej z początku XX wieku, ale artysta, który je wykonał, pozostaje nieznany.
  Oficyna secesyjnej kamienicy w Henrykowie przy ul. Modlinskiej 257
  Historyczny budynek położony przy ul. Modlińskiej 257 w Henrykowie w dzielnicy Białołęka. Trzykondygnacyjna kamienica z dwiema oficynami i ogrodem, mieszcząca dawniej Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt imienia matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek. Wpisana do rejestru zabytków w 2009 r. jako zespół dawnego ośrodka opiekuńczego "Przystań". Budynek powstał na początku XX wieku i należał wraz z przylegającym ogrodem do Towarzystwa Opieki nad Kobietami. Dzięki staraniom Fundacji AVE władze dzielnicy podjęły decyzję o przeznaczeniu budynku na Warszawskie Centrum Lokalne. W 2016 r. konserwatorzy zabytków pracujący przy odnawianiu budynku pod grubą warstwą farb odkryli dobrze zachowane polichromie. Pochodzą najprawdopodobniej z początku XX wieku, ale artysta, który je wykonał, pozostaje nieznany.
 • Budynek przy ul. Modlińskiej 333 </br>Budynek z jednym piętrem, datowany na lata 1920-1931. Budynek wpisany do ewidencji zabytków. Fachowcy podnoszą, iż ,budynek ten nie ma żadnych cech zabytku. Nie ma ciekawej, oryginalnej bryły architektonicznej, plastikowe okna i dach pokryty blachą falistą.
  Budynek przy ul. Modlińskiej 333
  Budynek z jednym piętrem, datowany na lata 1920-1931. Budynek wpisany do ewidencji zabytków. Fachowcy podnoszą, iż ,budynek ten nie ma żadnych cech zabytku. Nie ma ciekawej, oryginalnej bryły architektonicznej, plastikowe okna i dach pokryty blachą falistą.
 • Kościół pw. św. Michała Archanioła w Grodzisku wraz z cmentarzem </br>Barokowa świątynia z początku XVIII wieku w Warszawie – Białołęce, w Grodzisku przy ulicy Głębockiej 119. Od 1965 r. w rejestrze zabytków. Modrzewiowa budowla ze stromym dwuspadowym dachem krytym gontem, z niewielką wieżyczką zwieńczoną krzyżem, stoi w pobliżu zabytkowego cmentarza z XVI wieku (1534 r.) na terenie Grodziska. Cmentarz również znajduje się w rejestrze zabytków.
  Kościół pw. św. Michała Archanioła w Grodzisku wraz z cmentarzem
  Barokowa świątynia z początku XVIII wieku w Warszawie – Białołęce, w Grodzisku przy ulicy Głębockiej 119. Od 1965 r. w rejestrze zabytków. Modrzewiowa budowla ze stromym dwuspadowym dachem krytym gontem, z niewielką wieżyczką zwieńczoną krzyżem, stoi w pobliżu zabytkowego cmentarza z XVI wieku (1534 r.) na terenie Grodziska. Cmentarz również znajduje się w rejestrze zabytków.
 • Zespół dworski w Tarchominie </br>Zespół dworski w Tarchominie – Mostowskich – zabytek z przełomu XVIII i XIX wieku na terenie parku krajobrazowego nad Wisłą przy ulicy Mehoffera 2 w Tarchominie, na warszawskiej Białołęce. Należą do niego drewniany dwór, pałacowa oficyna, budynek gospodarczy i park. Od 1921 r. własność Warszawskiej Kurii Metropolitalnej, dobrze utrzymany, zachowany w prawie niezmienionym stanie. Obecnie Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej.
  Zespół dworski w Tarchominie
  Zespół dworski w Tarchominie – Mostowskich – zabytek z przełomu XVIII i XIX wieku na terenie parku krajobrazowego nad Wisłą przy ulicy Mehoffera 2 w Tarchominie, na warszawskiej Białołęce. Należą do niego drewniany dwór, pałacowa oficyna, budynek gospodarczy i park. Od 1921 r. własność Warszawskiej Kurii Metropolitalnej, dobrze utrzymany, zachowany w prawie niezmienionym stanie. Obecnie Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej.
 • Dom drewniany w stylu świdermajer przy ul. Fletniowej </br>Drewniany dom letniskowy,” w Płudach, przy ul Fletniowej 2 w stylu świdermajer. Zbudowany na początku XX w. Wpisany do rejestru zabytków. Teren, na którym znajduje się willa nosił dawniej nazwę kolonii Hieronimówka. Nazwa stylu świdermajer wymyślona przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego dla określenia stylu architektury drewnianej, dominującej w okolicach Otwocka.
  Dom drewniany w stylu świdermajer przy ul. Fletniowej
  Drewniany dom letniskowy,” w Płudach, przy ul Fletniowej 2 w stylu świdermajer. Zbudowany na początku XX w. Wpisany do rejestru zabytków. Teren, na którym znajduje się willa nosił dawniej nazwę kolonii Hieronimówka. Nazwa stylu świdermajer wymyślona przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego dla określenia stylu architektury drewnianej, dominującej w okolicach Otwocka.
 • Dom drewniany w stylu świdermajer przy ul. Fletniowej Drewniany dom letniskowy,” w Płudach, przy ul Fletniowej 2 w stylu świdermajer. Zbudowany na początku XX w. Wpisany do rejestru zabytków. Teren, na którym znajduje się willa nosił dawniej nazwę kolonii Hieronimówka. Nazwa stylu świdermajer wymyślona przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego dla określenia stylu architektury drewnianej, dominującej w okolicach Otwocka.
  Dom drewniany w stylu świdermajer przy ul. Fletniowej Drewniany dom letniskowy,” w Płudach, przy ul Fletniowej 2 w stylu świdermajer. Zbudowany na początku XX w. Wpisany do rejestru zabytków. Teren, na którym znajduje się willa nosił dawniej nazwę kolonii Hieronimówka. Nazwa stylu świdermajer wymyślona przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego dla określenia stylu architektury drewnianej, dominującej w okolicach Otwocka.